Kiralara Ne Kadar Zam Geldi? 2020 Yılı İçin Açıklanan İlk 5 Aylık Resmi Kira Zam Oranı

17 Mayıs 2020
Kiralara Ne Kadar Zam Geldi? 2020 Yılı İçin Açıklanan İlk 5 Aylık Resmi Kira Zam Oranı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması yasalar gereği ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek resmi kira zam oranı olarak uygulanmaktadır. Her ay düzenli olarak açıklanan TÜİK TEFE TÜFE enflasyon rakamları tavan zam oranı olup en fazla kira artışı yapılabilecek sınır rakamdır. Peki, 2020 yılında kiralara kaç lira zam geldi, kira artışı nasıl hesaplanır, kira zam oranı nedir, nasıl uygulanır? Soruların yanıtları haberimizde...

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunlardan biri de kira zam oranıdır.  Bu oran ev sahibi ile kiracı arasında belirlenmekte olup yasal olarak en düşük kira zam oranı için bir sınır uygulanmamakta olup üst sınır kuralı bulunmaktadır. 

EV SAHİBİ KİRAYA EN FAZLA NE KADAR ZAM YAPABİLİR, KİRAYA KAÇ LİRA ZAM GELİR?

Kira artış oranı için devlet kiracıların mağdur olmaması adına üst sınır kuralı uygulamaktadır. Buna göre ev sahipleri kiraya o ay için Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması kadar zam yapma hakkına sahiptir.  Bu oran ev sahipleri tarafından o ay için kiraya yapılabilecek en yüksek zam oranı sınırıdır. Yani tavan sınır olarak uygulanmakta olup kiraya bu rakam üzerinde zam yapmak kanunen yasaktır. Bu durumda kiracı mahkemeye başvuruda bulunarak kiranın düşürülmesini talep etme hakkına sahiptir. 


2020 YILI İLK 5 AYLIK RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI RAKAMLARI 

TÜİK TEFE TÜFE Ocak Ayı Kira Artışı Resmi Zam Oranı %15.18

TÜİK TEFE TÜFE Şubat Ayı Kira Artışı Resmi Zam Oranı % 14.52

TÜİK TEFE TÜFE Mart Ayı Kira Artışı Resmi Zam Oranı % 13,94

TÜİK TEFE TÜFE Nisan Ayı Kira Artışı Resmi Zam Oranı % 13,33

TÜİK TEFE TÜFE Mayıs Ayı Kira Artışı Resmi Zam Oranı % 12,66 olarak açıklandı. 

Kaynak: Emlak365

Haber Yorumları